APT75DQ60BG
DigiKey Part Number
APT75DQ60BG-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
APT75DQ60BG
Description
DIODE STD 600V 75A TO247 [B]
Manufacturer Standard Lead Time
20 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Diode 600 V 75A Through Hole TO-247 [B]
Category
Speed
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Mfr
Reverse Recovery Time (trr)
31 ns
Packaging
Tube
Current - Reverse Leakage @ Vr
25 µA @ 600 V
Mounting Type
Technology
Package / Case
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)
600 V
Supplier Device Package
TO-247 [B]
Current - Average Rectified (Io)
75A
Operating Temperature - Junction
-55°C ~ 175°C
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
2.5 V @ 75 A