APT75DL120HJ
DigiKey Part Number
APT75DL120HJ-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
APT75DL120HJ
Description
BRIDGE RECT 1P 1.2KV 75A SOT-227
Manufacturer Standard Lead Time
26 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Bridge Rectifier Single Phase Standard 1.2 kV Chassis Mount SOT-227
Category
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
2.1 V @ 75 A
Manufacturer
Microchip Technology
Current - Reverse Leakage @ Vr
250 µA @ 1200 V
Packaging
Bulk
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C (TJ)
Mounting Type
Chassis Mount
Diode Type
Single Phase
Package / Case
SOT-227-4, miniBLOC
Technology
Standard
Supplier Device Package
SOT-227
Voltage - Peak Reverse (Max)
1.2 kV
Base Product Number
Current - Average Rectified (Io)
75 A