APT65GP60L2DQ2G
DigiKey Part Number
APT65GP60L2DQ2G-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
APT65GP60L2DQ2G
Description
IGBT PT 600V 198A
Manufacturer Standard Lead Time
20 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
IGBT PT 600 V 198 A 833 W Through Hole
Category
Power - Max
833 W
Manufacturer
Microchip Technology
Switching Energy
605µJ (on), 895µJ (off)
Series
Input Type
Standard
Packaging
Tube
Gate Charge
210 nC
Part Status
Active
Td (on/off) @ 25°C
30ns/90ns
IGBT Type
PT
Test Condition
400V, 65A, 5Ohm, 15V
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max)
600 V
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C (TJ)
Current - Collector (Ic) (Max)
198 A
Mounting Type
Through Hole
Current - Collector Pulsed (Icm)
250 A
Package / Case
TO-264-3, TO-264AA
Vce(on) (Max) @ Vge, Ic
2.7V @ 15V, 65A