APT60GF60JU3
DigiKey Part Number
APT60GF60JU3-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
APT60GF60JU3
Description
IGBT MOD 600V 93A 378W SOT-227
Customer Reference
Detailed Description
IGBT Module NPT Single 600 V 93 A 378 W Chassis Mount SOT-227
Category
Vce(on) (Max) @ Vge, Ic
2.5V @ 15V, 60A
Manufacturer
Microchip Technology
Current - Collector Cutoff (Max)
80 µA
Packaging
Bulk
Input Capacitance (Cies) @ Vce
3.59 nF @ 25 V
Part Status
Obsolete
Input
Standard
IGBT Type
NPT
NTC Thermistor
No
Configuration
Single
Mounting Type
Chassis Mount
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max)
600 V
Package / Case
ISOTOP
Current - Collector (Ic) (Max)
93 A
Supplier Device Package
SOT-227
Power - Max
378 W