APT50M65JLL
DigiKey Part Number
APT50M65JLL-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
APT50M65JLL
Description
MOSFET N-CH 500V 58A ISOTOP
Manufacturer Standard Lead Time
20 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
N-Channel 500 V 58A (Tc) 520W (Tc) Chassis Mount ISOTOP®
Category
Vgs(th) (Max) @ Id
5V @ 2.5mA
Mfr
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs
141 nC @ 10 V
Series
Vgs (Max)
±30V
Packaging
Tube
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds
7010 pF @ 25 V
Part Status
Active
Power Dissipation (Max)
520W (Tc)
FET Type
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C (TJ)
Technology
Mounting Type
Chassis Mount
Drain to Source Voltage (Vdss)
500 V
Supplier Device Package
ISOTOP®
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C
Package / Case
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On)
10V
Base Product Number
Rds On (Max) @ Id, Vgs
65mOhm @ 29A, 10V