Image for APT50GP60LDLG is not available
APT50GP60LDLG
DigiKey Part Number
150-APT50GP60LDLG-ND
Manufacturer
Microsemi Corporation
Manufacturer Product Number
APT50GP60LDLG
Description
IGBT PT 600V 150A TO-264
Customer Reference
Detailed Description
IGBT PT 600 V 150 A 625 W Through Hole TO-264
Category
Switching Energy
456µJ (on), 635µJ (off)
Manufacturer
Microsemi Corporation
Input Type
Standard
Packaging
Tube
Gate Charge
165 nC
Part Status
Obsolete
Td (on/off) @ 25°C
19ns/85ns
IGBT Type
PT
Test Condition
400V, 50A, 4.3Ohm, 15V
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max)
600 V
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C (TJ)
Current - Collector (Ic) (Max)
150 A
Mounting Type
Through Hole
Current - Collector Pulsed (Icm)
190 A
Package / Case
TO-264-3, TO-264AA
Vce(on) (Max) @ Vge, Ic
2.7V @ 15V, 50A
Supplier Device Package
TO-264
Power - Max
625 W