APT50GN60BG
DigiKey Part Number
APT50GN60BG-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
APT50GN60BG
Description
IGBT TRENCH FS 600V 107A TO247
Manufacturer Standard Lead Time
26 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
IGBT Trench Field Stop 600 V 107 A 366 W Through Hole TO-247 [B]
Category
Switching Energy
1185µJ (on), 1565µJ (off)
Manufacturer
Microchip Technology
Input Type
Standard
Packaging
Tube
Gate Charge
325 nC
Part Status
Active
Td (on/off) @ 25°C
20ns/230ns
IGBT Type
Trench Field Stop
Test Condition
400V, 50A, 4.3Ohm, 15V
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max)
600 V
Operating Temperature
-55°C ~ 175°C (TJ)
Current - Collector (Ic) (Max)
107 A
Mounting Type
Through Hole
Current - Collector Pulsed (Icm)
150 A
Package / Case
TO-247-3
Vce(on) (Max) @ Vge, Ic
1.85V @ 15V, 50A
Supplier Device Package
TO-247 [B]
Power - Max
366 W