APT5014SLLG/TR
DigiKey Part Number
150-APT5014SLLG/TR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Microsemi Corporation
Manufacturer Product Number
APT5014SLLG/TR
Description
MOSFET N-CH 500V 35A TO247
Customer Reference
Detailed Description
N-Channel 500 V 35A (Tc) 403W (Tc) Through Hole TO-247
Category
Rds On (Max) @ Id, Vgs
140mOhm @ 17.5A, 10V
Mfr
Vgs(th) (Max) @ Id
5V @ 1mA
Series
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs
72 nC @ 10 V
Packaging
Tape & Reel (TR)
Vgs (Max)
±30V
Part Status
Obsolete
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds
3261 pF @ 25 V
FET Type
Power Dissipation (Max)
403W (Tc)
Technology
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C (TJ)
Drain to Source Voltage (Vdss)
500 V
Mounting Type
Through Hole
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C
Supplier Device Package
TO-247
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On)
10V