APT40GR120B2SCD10
DigiKey Part Number
150-APT40GR120B2SCD10-ND
Manufacturer
Microsemi Corporation
Manufacturer Product Number
APT40GR120B2SCD10
Description
IGBT NPT 1200V 88A TO-247
Customer Reference
Detailed Description
IGBT NPT 1200 V 88 A 500 W Through Hole TO-247
Category
Switching Energy
929µJ (on), 1070µJ (off)
Manufacturer
Microsemi Corporation
Input Type
Standard
Packaging
Tube
Gate Charge
210 nC
Part Status
Obsolete
Td (on/off) @ 25°C
20ns/166ns
IGBT Type
NPT
Test Condition
600V, 40A, 4.3Ohm, 15V
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max)
1200 V
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C (TJ)
Current - Collector (Ic) (Max)
88 A
Mounting Type
Through Hole
Current - Collector Pulsed (Icm)
160 A
Package / Case
TO-247-3
Vce(on) (Max) @ Vge, Ic
3.2V @ 15V, 40A
Supplier Device Package
TO-247
Power - Max
500 W