APT35GP120B2DQ2G
DigiKey Part Number
APT35GP120B2DQ2G-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
APT35GP120B2DQ2G
Description
IGBT PT 1200V 96A
Manufacturer Standard Lead Time
20 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
IGBT PT 1200 V 96 A 543 W Through Hole
Category
Power - Max
543 W
Manufacturer
Microchip Technology
Switching Energy
750µJ (on), 680µJ (off)
Series
Input Type
Standard
Packaging
Tube
Gate Charge
150 nC
Part Status
Active
Td (on/off) @ 25°C
16ns/95ns
IGBT Type
PT
Test Condition
600V, 35A, 4.3Ohm, 15V
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max)
1200 V
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C (TJ)
Current - Collector (Ic) (Max)
96 A
Mounting Type
Through Hole
Current - Collector Pulsed (Icm)
140 A
Package / Case
TO-247-3 Variant
Vce(on) (Max) @ Vge, Ic
3.9V @ 15V, 35A