APT2X61D60J is out of stock and can be placed on backorder.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Microchip Technology
In Stock: 9
Datasheet
Similar
STMicroelectronics
In Stock: 23
Datasheet
Similar
STMicroelectronics
In Stock: 658
In Stock: 85
In Stock: 77
Diode Array 2 Independent 600 V 60A Chassis Mount SOT-227-4, miniBLOC
APT2X61D60J
DigiKey Part Number
APT2X61D60J-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
APT2X61D60J
Description
DIODE MODULE GP 600V 60A ISOTOP
Manufacturer Standard Lead Time
20 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Category
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
1.8 V @ 60 A
Manufacturer
Microchip Technology
Speed
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Packaging
Tube
Reverse Recovery Time (trr)
130 ns
Part Status
Active
Current - Reverse Leakage @ Vr
250 µA @ 600 V
Diode Configuration
2 Independent
Mounting Type
Chassis Mount
Technology
Standard
Package / Case
SOT-227-4, miniBLOC
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)
600 V
Supplier Device Package
ISOTOP®
Current - Average Rectified (Io) (per Diode)
60A