APT2X30D40J is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Microchip Technology
In Stock: 31
Datasheet
Similar
STMicroelectronics
In Stock: 254
Datasheet
Diode Array 2 Independent 400 V 30A Chassis Mount SOT-227-4, miniBLOC
APT2X30D40J
DigiKey Part Number
APT2X30D40J-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
APT2X30D40J
Description
DIODE MODULE GP 400V 30A ISOTOP
Manufacturer Standard Lead Time
20 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Category
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
1.5 V @ 30 A
Manufacturer
Microchip Technology
Speed
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Packaging
Tube
Reverse Recovery Time (trr)
32 ns
Part Status
Active
Current - Reverse Leakage @ Vr
250 µA @ 400 V
Diode Configuration
2 Independent
Mounting Type
Chassis Mount
Technology
Standard
Package / Case
SOT-227-4, miniBLOC
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)
400 V
Supplier Device Package
ISOTOP®
Current - Average Rectified (Io) (per Diode)
30A