APT26M100JCU3 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Microchip Technology
In Stock: 0
Similar
IXYS
In Stock: 0
Datasheet
N-Channel 1000 V 26A (Tc) 543W (Tc) Chassis Mount SOT-227
APT26M100JCU3
DigiKey Part Number
APT26M100JCU3-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
APT26M100JCU3
Description
MOSFET N-CH 1000V 26A SOT227
Manufacturer Standard Lead Time
20 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Category
Vgs(th) (Max) @ Id
5V @ 2.5mA
Mfr
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs
305 nC @ 10 V
Series
Vgs (Max)
±30V
Packaging
Bulk
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds
7868 pF @ 25 V
Part Status
Active
Power Dissipation (Max)
543W (Tc)
FET Type
Operating Temperature
-40°C ~ 150°C (TJ)
Technology
Mounting Type
Chassis Mount
Drain to Source Voltage (Vdss)
1000 V
Supplier Device Package
SOT-227
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C
Package / Case
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On)
10V
Base Product Number
Rds On (Max) @ Id, Vgs
396mOhm @ 18A, 10V