APT25GLQ120JCU2
DigiKey Part Number
APT25GLQ120JCU2-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
APT25GLQ120JCU2
Description
IGBT MOD 1200V 45A 170W SOT-227
Manufacturer Standard Lead Time
26 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
IGBT Module Trench Field Stop Single 1200 V 45 A 170 W Chassis, Stud Mount SOT-227
Category
Current - Collector Cutoff (Max)
250 µA
Manufacturer
Microchip Technology
Input Capacitance (Cies) @ Vce
1.43 nF @ 25 V
Packaging
Bulk
Input
Standard
Part Status
Active
NTC Thermistor
No
IGBT Type
Trench Field Stop
Operating Temperature
-55°C ~ 175°C (TJ)
Configuration
Single
Mounting Type
Chassis, Stud Mount
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max)
1200 V
Package / Case
SOT-227-4, miniBLOC
Current - Collector (Ic) (Max)
45 A
Supplier Device Package
SOT-227
Power - Max
170 W
Base Product Number
Vce(on) (Max) @ Vge, Ic
2.4V @ 15V, 25A