APT100GLQ65JU2
DigiKey Part Number
APT100GLQ65JU2-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
APT100GLQ65JU2
Description
IGBT MOD 650V 165A 430W ISOTOP
Manufacturer Standard Lead Time
26 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
IGBT Module Trench Field Stop Boost Chopper 650 V 165 A 430 W Chassis Mount ISOTOP®
Category
Current - Collector Cutoff (Max)
50 µA
Manufacturer
Microchip Technology
Input Capacitance (Cies) @ Vce
6.1 nF @ 25 V
Packaging
Tube
Input
Standard
Part Status
Active
NTC Thermistor
No
IGBT Type
Trench Field Stop
Operating Temperature
-55°C ~ 175°C (TJ)
Configuration
Boost Chopper
Mounting Type
Chassis Mount
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max)
650 V
Package / Case
SOT-227-4, miniBLOC
Current - Collector (Ic) (Max)
165 A
Supplier Device Package
ISOTOP®
Power - Max
430 W
Base Product Number
Vce(on) (Max) @ Vge, Ic
2.3V @ 15V, 100A