Image for 90KS200CH2 is not available
90KS200CH2
DigiKey Part Number
90KS200CH2-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
90KS200CH2
Description
TVS DIODE 180VWM 335VC CASE-12
Manufacturer Standard Lead Time
45 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
335V Clamp 270A Ipp Tvs Diode Chassis Mount CASE-12
Category
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
270A
Mfr
Power - Peak Pulse
90000W (90kW)
Packaging
Bulk
Power Line Protection
No
Part Status
Active
Applications
General Purpose
Type
Zener
Operating Temperature
-65°C ~ 150°C (TA)
Bidirectional Channels
1
Mounting Type
Chassis Mount
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
180V
Package / Case
Module
Voltage - Breakdown (Min)
200V
Supplier Device Package
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
335V