Image for 704-15K36TH2 is not available
704-15K36TH2
DigiKey Part Number
704-15K36TH2-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
704-15K36TH2
Description
TVS DIODE 31.5VWM 51VC CASE9
Manufacturer Standard Lead Time
45 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
51V Clamp 300A Ipp Tvs Diode Chassis Mount CASE-9
Category
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
300A
Mfr
Power - Peak Pulse
15000W (15kW)
Packaging
Bulk
Power Line Protection
No
Part Status
Active
Applications
General Purpose
Type
Zener
Operating Temperature
-65°C ~ 150°C (TA)
Unidirectional Channels
1
Mounting Type
Chassis Mount
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
31.5V
Package / Case
Module
Voltage - Breakdown (Min)
36V
Supplier Device Package
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
51V