5KP90CE3/TR13 is available for purchase but is not normally stocked.
Datasheet
160V Clamp 31.3A Ipp Tvs Diode Through Hole P600
5KP90CE3/TR13
DigiKey Part Number
5KP90CE3/TR13-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
5KP90CE3/TR13
Description
TVS DIODE 90VWM 160VC P600
Manufacturer Standard Lead Time
26 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Category
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
31.3A
Mfr
Power - Peak Pulse
5000W (5kW)
Packaging
Tape & Reel (TR)
Operating Temperature
-55°C ~ 175°C (TJ)
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
90V
Voltage - Breakdown (Min)
100V
Supplier Device Package
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
160V