5KP48E3/TR13 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Similar
Littelfuse Inc.
In Stock: 287
Datasheet
Similar
Littelfuse Inc.
In Stock: 0
Datasheet
In Stock: 0
YAGEO
In Stock: 600
85.5V Clamp 58.5A Ipp Tvs Diode Through Hole P600
5KP48E3/TR13
DigiKey Part Number
5KP48E3/TR13-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
5KP48E3/TR13
Description
TVS DIODE 48VWM 85.5VC P600
Manufacturer Standard Lead Time
26 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Category
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
58.5A
Mfr
Power - Peak Pulse
5000W (5kW)
Packaging
Tape & Reel (TR)
Operating Temperature
-55°C ~ 175°C (TJ)
Unidirectional Channels
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
48V
Voltage - Breakdown (Min)
53.3V
Supplier Device Package
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
85.5V