5KP170CAE3/TR13 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Direct
Littelfuse Inc.
In Stock: 1.317
Datasheet
Similar
Littelfuse Inc.
In Stock: 723
Datasheet
275V Clamp 18.5A Ipp Tvs Diode Through Hole P600
5KP170CAE3/TR13
DigiKey Part Number
5KP170CAE3/TR13-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
5KP170CAE3/TR13
Description
TVS DIODE 170VWM 275VC P600
Manufacturer Standard Lead Time
26 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Category
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
18.5A
Mfr
Power - Peak Pulse
5000W (5kW)
Packaging
Tape & Reel (TR)
Operating Temperature
-55°C ~ 175°C (TJ)
Bidirectional Channels
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
170V
Package / Case
P600, Axial
Voltage - Breakdown (Min)
189V
Supplier Device Package
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
275V