40CDQ040
DigiKey Part Number
150-40CDQ040-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
40CDQ040
Description
DIODE SCHOTTKY 40V 30A TO204AA
Manufacturer Standard Lead Time
45 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Diode 40 V 30A Through Hole TO-204AA (TO-3)
Category
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
700 mV @ 30 A
Mfr
Speed
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Packaging
Bulk
Current - Reverse Leakage @ Vr
1.5 mA @ 40 V
Part Status
Active
Mounting Type
Technology
Package / Case
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)
40 V
Supplier Device Package
TO-204AA (TO-3)
Current - Average Rectified (Io)
30A
Operating Temperature - Junction
-65°C ~ 175°C