30KPA39CAE3/TR13 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Direct
Littelfuse Inc.
In Stock: 788
Datasheet
67.2V Clamp 450.9A Ipp Tvs Diode Through Hole P600
30KPA39CAE3/TR13
DigiKey Part Number
30KPA39CAE3/TR13-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
30KPA39CAE3/TR13
Description
TVS DIODE 39VWM 67.2VC P600
Detailed Description
Category
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
450.9A
Mfr
Power - Peak Pulse
30000W (30kW)
Operating Temperature
-55°C ~ 175°C (TJ)
Bidirectional Channels
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
39V
Voltage - Breakdown (Min)
43.6V
Supplier Device Package
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
67.2V