2EZ18D5/TR12
DigiKey Part Number
150-2EZ18D5/TR12CT-ND - Cut Tape (CT)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
2EZ18D5/TR12
Description
DIODE ZENER 18V 2W DO204AL
Customer Reference
Detailed Description
Zener Diode 18 V 2 W ±5% Through Hole DO-204AL (DO-41)
Category
Current - Reverse Leakage @ Vr
500 nA @ 13.7 V
Mfr
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
1.2 V @ 200 mA
Packaging
Cut Tape (CT)
Operating Temperature
-65°C ~ 150°C
Part Status
Active
Mounting Type
Through Hole
Voltage - Zener (Nom) (Vz)
Package / Case
Tolerance
±5%
Supplier Device Package
DO-204AL (DO-41)
Power - Max
2 W
Base Product Number
Impedance (Max) (Zzt)
10 Ohms