25LC080T/SN is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Direct
Microchip Technology
In Stock: 154
Datasheet
Similar
Microchip Technology
In Stock: 0
Datasheet
Similar
In Stock: 0
In Stock: 180
EEPROM Memory IC 8Kbit SPI 2 MHz 8-SOIC
25LC080T/SN
DigiKey Part Number
25LC080T/SN-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
25LC080T/SN
Description
IC EEPROM 8KBIT SPI 2MHZ 8SOIC
Manufacturer Standard Lead Time
11 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
25LC080T/SN Models
Category
Memory Interface
SPI
Mfr
Clock Frequency
2 MHz
Packaging
Tape & Reel (TR)
Write Cycle Time - Word, Page
5ms
Part Status
Active
Voltage - Supply
2.5V ~ 5.5V
DigiKey Programmable
Verified
Operating Temperature
0°C ~ 70°C (TA)