1PMT5928B/TR13 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Microchip Technology
In Stock: 0
Datasheet
Parametric Equivalent
Microchip Technology
In Stock: 0
Datasheet
Zener Diode 13 V 3 W ±5% Surface Mount DO-216AA
1PMT5928B/TR13
DigiKey Part Number
1PMT5928B/TR13-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
1PMT5928B/TR13
Description
DIODE ZENER 13V 3W DO216AA
Manufacturer Standard Lead Time
26 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Category
Current - Reverse Leakage @ Vr
1 µA @ 9.9 V
Mfr
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
1.2 V @ 200 mA
Packaging
Tape & Reel (TR)
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C
Part Status
Active
Mounting Type
Surface Mount
Voltage - Zener (Nom) (Vz)
Package / Case
Tolerance
±5%
Supplier Device Package
DO-216AA
Power - Max
3 W
Base Product Number
Impedance (Max) (Zzt)
7 Ohms