1PMT4107C/TR13 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Microchip Technology
In Stock: 0
Datasheet
Parametric Equivalent
Microchip Technology
In Stock: 0
Datasheet
Zener Diode 13 V 1 W ±2% Surface Mount DO-216
1PMT4107C/TR13
DigiKey Part Number
1PMT4107C/TR13-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
1PMT4107C/TR13
Description
DIODE ZENER 13V 1W DO216
Manufacturer Standard Lead Time
26 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Category
Impedance (Max) (Zzt)
200 Ohms
Mfr
Current - Reverse Leakage @ Vr
50 nA @ 9.87 V
Series
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
1.1 V @ 200 mA
Packaging
Tape & Reel (TR)
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C
Part Status
Active
Mounting Type
Surface Mount
Voltage - Zener (Nom) (Vz)
Package / Case
Tolerance
±2%
Supplier Device Package
DO-216
Power - Max
1 W