1N5940BPE3/TR8 is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
Similar
Nexperia USA Inc.
In Stock: 9.990
Datasheet
Zener Diode 43 V 1.5 W ±5% Through Hole DO-204AL (DO-41)
1N5940BPE3/TR8
DigiKey Part Number
1N5940BPE3/TR8-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
1N5940BPE3/TR8
Description
DIODE ZENER 43V 1.5W DO204AL
Customer Reference
Detailed Description
Category
Current - Reverse Leakage @ Vr
1 µA @ 32.7 V
Mfr
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
1.2 V @ 200 mA
Packaging
Tape & Reel (TR)
Operating Temperature
-65°C ~ 150°C
Part Status
Obsolete
Mounting Type
Through Hole
Voltage - Zener (Nom) (Vz)
Package / Case
Tolerance
±5%
Supplier Device Package
DO-204AL (DO-41)
Power - Max
1.5 W
Base Product Number
Impedance (Max) (Zzt)
53 Ohms