1N5933BP/TR8
DigiKey Part Number
1N5933BP/TR8-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
1N5933BP/TR8
Description
DIODE ZENER 22V 1.5W DO204AL
Customer Reference
Detailed Description
Zener Diode 22 V 1.5 W ±5% Through Hole DO-204AL (DO-41)
Category
Current - Reverse Leakage @ Vr
1 µA @ 16.7 V
Mfr
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
1.2 V @ 200 mA
Operating Temperature
-65°C ~ 150°C
Tolerance
±5%
Power - Max
1.5 W
Base Product Number
Impedance (Max) (Zzt)
17.5 Ohms