1N5924CPE3/TR8 is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Microchip Technology
In Stock: 0
Datasheet
Parametric Equivalent
Microchip Technology
In Stock: 0
Datasheet
Zener Diode 9.1 V 1.5 W ±2% Through Hole DO-204AL (DO-41)
1N5924CPE3/TR8
DigiKey Part Number
1N5924CPE3/TR8-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
1N5924CPE3/TR8
Description
DIODE ZENER 9.1V 1.5W DO204AL
Customer Reference
Detailed Description
Category
Current - Reverse Leakage @ Vr
5 µA @ 7 V
Mfr
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
1.2 V @ 200 mA
Operating Temperature
-65°C ~ 150°C
Tolerance
±2%
Power - Max
1.5 W
Base Product Number
Impedance (Max) (Zzt)
4 Ohms