1N5920PE3/TR8 is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
Similar
onsemi
In Stock: 6.934
Datasheet
Zener Diode 6.2 V 1.5 W ±20% Through Hole DO-204AL (DO-41)
1N5920PE3/TR8
DigiKey Part Number
1N5920PE3/TR8-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
1N5920PE3/TR8
Description
DIODE ZENER 6.2V 1.5W DO204AL
Customer Reference
Detailed Description
Category
Current - Reverse Leakage @ Vr
5 µA @ 4 V
Mfr
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
1.2 V @ 200 mA
Operating Temperature
-65°C ~ 150°C
Tolerance
±20%
Power - Max
1.5 W
Base Product Number
Impedance (Max) (Zzt)
2 Ohms