1N5918BP/TR8 is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
Similar
Nexperia USA Inc.
In Stock: 9.769
Datasheet
Zener Diode 5.1 V 1.5 W ±5% Through Hole DO-204AL (DO-41)
1N5918BP/TR8
DigiKey Part Number
1N5918BP/TR8-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
1N5918BP/TR8
Description
DIODE ZENER 5.1V 1.5W DO204AL
Customer Reference
Detailed Description
Category
Current - Reverse Leakage @ Vr
5 µA @ 2 V
Mfr
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
1.2 V @ 200 mA
Packaging
Tape & Reel (TR)
Operating Temperature
-65°C ~ 150°C
Part Status
Obsolete
Tolerance
±5%
Power - Max
1.5 W
Base Product Number
Impedance (Max) (Zzt)
4 Ohms