1N5917AG
DigiKey Part Number
150-1N5917AG-ND
Manufacturer
Microsemi Corporation
Manufacturer Product Number
1N5917AG
Description
DIODE ZENER 4.7V 1.25W DO204AL
Manufacturer Standard Lead Time
22 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Zener Diode 4.7 V 1.25 W ±10% Through Hole DO-204AL (DO-41)
Category
Current - Reverse Leakage @ Vr
5 µA @ 1.5 V
Mfr
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
1.2 V @ 200 mA
Packaging
Bulk
Operating Temperature
-65°C ~ 175°C
Part Status
Active
Mounting Type
Through Hole
Voltage - Zener (Nom) (Vz)
Package / Case
Tolerance
±10%
Supplier Device Package
DO-204AL (DO-41)
Power - Max
1.25 W
Base Product Number
Impedance (Max) (Zzt)
5 Ohms