1N5629A/TR
DigiKey Part Number
150-1N5629A/TR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
1N5629A/TR
Description
TVS DIODE 5.8VWM 10.5VC DO13
Manufacturer Standard Lead Time
52 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
10.5V Clamp 143A Ipp Tvs Diode Through Hole DO-13 (DO-202AA)
Category
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
143A
Mfr
Power - Peak Pulse
1500W (1.5kW)
Packaging
Tape & Reel (TR)
Power Line Protection
No
Part Status
Active
Applications
General Purpose
Type
Zener
Operating Temperature
-65°C ~ 175°C (TJ)
Unidirectional Channels
1
Mounting Type
Through Hole
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
5.8V
Package / Case
DO-202AA, DO-13, Axial
Voltage - Breakdown (Min)
6.45V
Supplier Device Package
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
10.5V