1N5359BE3/TR12 is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Microchip Technology
In Stock: 24
Datasheet
Upgrade
onsemi
In Stock: 1.204
Datasheet
Upgrade
onsemi
In Stock: 23.429
Similar
Vishay General Semiconductor - Diodes Division
Similar
Nexperia USA Inc.
Zener Diode 24 V 5 W ±5% Through Hole T-18
1N5359BE3/TR12
DigiKey Part Number
1N5359BE3/TR12-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
1N5359BE3/TR12
Description
DIODE ZENER 24V 5W T18
Customer Reference
Detailed Description
Category
Current - Reverse Leakage @ Vr
500 nA @ 17.3 V
Mfr
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
1.2 V @ 1 A
Operating Temperature
-65°C ~ 150°C
Tolerance
±5%
Power - Max
5 W
Base Product Number
Impedance (Max) (Zzt)
3.5 Ohms