1N5356BE3/TR12 is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
Upgrade
onsemi
In Stock: 5.929
Datasheet
Similar
Vishay General Semiconductor - Diodes Division
In Stock: 0
Datasheet
Zener Diode 19 V 5 W ±5% Through Hole T-18
1N5356BE3/TR12
DigiKey Part Number
1N5356BE3/TR12-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
1N5356BE3/TR12
Description
DIODE ZENER 19V 5W T18
Customer Reference
Detailed Description
Category
Current - Reverse Leakage @ Vr
500 nA @ 13.7 V
Mfr
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
1.2 V @ 1 A
Operating Temperature
-65°C ~ 150°C
Tolerance
±5%
Power - Max
5 W
Base Product Number
Impedance (Max) (Zzt)
3 Ohms