1N5352E3/TR12 is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Microchip Technology
In Stock: 2.771
onsemi
In Stock: 11.546
onsemi
Zener Diode 15 V 5 W ±20% Through Hole T-18
1N5352E3/TR12
DigiKey Part Number
1N5352E3/TR12-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
1N5352E3/TR12
Description
DIODE ZENER 15V 5W T18
Customer Reference
Detailed Description
Category
Current - Reverse Leakage @ Vr
1 µA @ 10.8 V
Mfr
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
1.2 V @ 1 A
Operating Temperature
-65°C ~ 150°C
Tolerance
±20%
Power - Max
5 W
Base Product Number
Impedance (Max) (Zzt)
2.5 Ohms