1N5349CE3/TR12 is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
Similar
onsemi
In Stock: 42.655
Datasheet
Similar
onsemi
In Stock: 5.133
Datasheet
Zener Diode 12 V 5 W ±2% Through Hole T-18
1N5349CE3/TR12
DigiKey Part Number
1N5349CE3/TR12-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
1N5349CE3/TR12
Description
DIODE ZENER 12V 5W T18
Customer Reference
Detailed Description
Category
Current - Reverse Leakage @ Vr
2 µA @ 8.6 V
Mfr
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
1.2 V @ 1 A
Operating Temperature
-65°C ~ 150°C
Tolerance
±2%
Power - Max
5 W
Base Product Number
Impedance (Max) (Zzt)
2.5 Ohms