1N5279BE3 is available for purchase but is not normally stocked.
Datasheet
Zener Diode 180 V 500 mW ±5% Through Hole DO-204AH (DO-35)
1N5279BE3
DigiKey Part Number
150-1N5279BE3-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
1N5279BE3
Description
DIODE ZENER 180V 500MW DO204AH
Detailed Description
Category
Impedance (Max) (Zzt)
2200 Ohms
Mfr
Current - Reverse Leakage @ Vr
100 nA @ 137 V
Packaging
Bulk
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
1.5 V @ 200 mA
Operating Temperature
-65°C ~ 175°C (TJ)
Tolerance
±5%
Package / Case
Power - Max
500 mW