1N5276BE3
DigiKey Part Number
1N5276BE3MS-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
1N5276BE3
Description
DIODE ZENER 150V 500MW DO204AH
Manufacturer Standard Lead Time
20 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Zener Diode 150 V 500 mW ±5% Through Hole DO-204AH (DO-35)
Category
Current - Reverse Leakage @ Vr
100 nA @ 114 V
Mfr
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
1.5 V @ 200 mA
Packaging
Bag
Operating Temperature
-65°C ~ 175°C
Through Hole
Voltage - Zener (Nom) (Vz)
Package / Case
Tolerance
±5%
Supplier Device Package
DO-204AH (DO-35)
Power - Max
500 mW
Base Product Number
Impedance (Max) (Zzt)
1500 Ohms