1N5250BUR-1 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Microchip Technology
In Stock: 0
Datasheet
Zener Diode 20 V 500 mW ±5% Surface Mount DO-213AA
1N5250BUR-1
DigiKey Part Number
1N5250BUR-1-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
1N5250BUR-1
Description
DIODE ZENER 20V 500MW DO213AA
Manufacturer Standard Lead Time
22 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Category
Current - Reverse Leakage @ Vr
100 nA @ 15 V
Mfr
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
1.1 V @ 200 mA
Packaging
Bulk
Operating Temperature
-65°C ~ 175°C (TJ)
Part Status
Active
Mounting Type
Surface Mount
Voltage - Zener (Nom) (Vz)
Package / Case
Tolerance
±5%
Supplier Device Package
DO-213AA
Power - Max
500 mW
Base Product Number
Impedance (Max) (Zzt)
25 Ohms