1N5244D-1
DigiKey Part Number
150-1N5244D-1-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
1N5244D-1
Description
DIODE ZENER 14V 500MW DO204AH
Detailed Description
Zener Diode 14 V 500 mW ±1% Through Hole DO-204AH (DO-35)
Category
Impedance (Max) (Zzt)
15 Ohms
Mfr
Current - Reverse Leakage @ Vr
100 nA @ 10 V
Packaging
Bulk
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
1.5 V @ 200 mA
Operating Temperature
-65°C ~ 175°C (TJ)
Tolerance
±1%
Package / Case
Power - Max
500 mW