1N5189US/TR is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Microchip Technology
In Stock: 0
Datasheet
Diode 500 V 3A Surface Mount E-MELF
1N5189US/TR
DigiKey Part Number
150-1N5189US/TR-ND - Tape & Reel (TR)
150-1N5189US/TRCT-ND - Cut Tape (CT)
150-1N5189US/TRDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
1N5189US/TR
Description
DIODE STANDARD 500V 3A EMELF
Manufacturer Standard Lead Time
35 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Category
Speed
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Mfr
Reverse Recovery Time (trr)
300 ns
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Current - Reverse Leakage @ Vr
2 µA @ 500 V
Part Status
Active
Mounting Type
Technology
Package / Case
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)
500 V
Supplier Device Package
E-MELF
Current - Average Rectified (Io)
3A
Operating Temperature - Junction
-65°C ~ 175°C
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
1.5 V @ 9 A