1N5188US is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Microchip Technology
In Stock: 0
Datasheet
Parametric Equivalent
Microchip Technology
In Stock: 0
Datasheet
In Stock: 60
Diode 400 V 3A Through Hole B, Axial
1N5188US
DigiKey Part Number
1N5188US-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
1N5188US
Description
DIODE STANDARD 400V 3A B AXIAL
Manufacturer Standard Lead Time
35 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Category
Speed
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Mfr
Reverse Recovery Time (trr)
250 ns
Packaging
Bulk
Current - Reverse Leakage @ Vr
2 µA @ 400 V
Part Status
Active
Mounting Type
Technology
Package / Case
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)
400 V
Supplier Device Package
B, Axial
Current - Average Rectified (Io)
3A
Operating Temperature - Junction
-65°C ~ 175°C
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
1.5 V @ 9 A