MF50S-1211FTR
DigiKey Part Number
2997-MF50S-1211FCS-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MF50S-1211FTR
Description
RES MF 1/2W MINI 1K21 1% T/R
Customer Reference
Detailed Description
1.21 kOhms ±1% 0.5W, 1/2W Through Hole Resistor Axial Metal Film
Category
Power (Watts)
Mfr
Composition
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 155°C
Packaging
Strip
Package / Case
Part Status
Active
Supplier Device Package
Axial
Resistance
Size / Dimension
0.126" Dia x 0.354" L (3.20mm x 9.00mm)