MF200-5112FTR
DigiKey Part Number
2997-MF200-5112FTR-ND - Tape & Reel (TR)
2997-MF200-5112FCS-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MF200-5112FTR
Description
RES MF 2W 51.1K 1% T/R
Customer Reference
Detailed Description
51.1 kOhms ±1% 2W Through Hole Resistor Axial Metal Film
Category
Composition
Mfr
Temperature Coefficient
±50ppm/°C
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 155°C
Packaging
Tape & Reel (TR)
Strip
Package / Case
Part Status
Active
Supplier Device Package
Axial
Resistance
Size / Dimension
0.197" Dia x 0.610" L (5.00mm x 15.50mm)