MF12-1403FTR
DigiKey Part Number
2997-MF12-1403FCS-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MF12-1403FTR
Description
RES MF 1/8W 140K 1% T/R
Customer Reference
Detailed Description
140 kOhms ±1% 0.125W, 1/8W Through Hole Resistor Axial Metal Film
Category
Composition
Mfr
Temperature Coefficient
±50ppm/°C
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 155°C
Packaging
Strip
Package / Case
Part Status
Active
Supplier Device Package
Axial
Resistance
Size / Dimension
0.071" Dia x 0.134" L (1.80mm x 3.40mm)