MA1206XR103K101
DigiKey Part Number
2997-MA1206XR103K101TR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MA1206XR103K101
Description
1206 10000PF 100V X7R 10%
Customer Reference
Detailed Description
10000 pF ±10% 100V Ceramic Capacitor X7R 1206 (3216 Metric)
Category
Temperature Coefficient
Mfr
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Series
Applications
Packaging
Tape & Reel (TR)
Mounting Type
Part Status
Active
Package / Case
1206 (3216 Metric)
Capacitance
Size / Dimension
0.130" L x 0.063" W (3.30mm x 1.60mm)
Tolerance
±10%
Height - Seated (Max)
0.315" (8.00mm)
Voltage - Rated
Thickness (Max)
0.035" (0.90mm)