CR20914J
DigiKey Part Number
2997-CR20914JTR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
CR20914J
Description
RES SMD 910K OHM 5% 1/16W 0402
Customer Reference
Detailed Description
910 kOhms ±5% 0.063W, 1/16W Chip Resistor 0402 (1005 Metric) Thick Film
EDA/CAD Models
CR20914J Models
Temperature Coefficient
±100ppm/°C
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 155°C
Size / Dimension
0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Tolerance
Height - Seated (Max)
0.016" (0.40mm)