CR16124J
DigiKey Part Number
2997-CR16124JTR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
CR16124J
Description
RES SMD 120K OHM 5% 1/10W 0603
Customer Reference
Detailed Description
120 kOhms ±5% 0.1W, 1/10W Chip Resistor 0603 (1608 Metric) Thick Film
EDA/CAD Models
CR16124J Models
Temperature Coefficient
±100ppm/°C
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 155°C
Package / Case
0603 (1608 Metric)
Size / Dimension
0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Tolerance
Height - Seated (Max)
0.022" (0.55mm)