CR10822J
DigiKey Part Number
2997-CR10822JTR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
CR10822J
Description
RES SMD 8.2K OHM 5% 1/8W 0805
Customer Reference
Detailed Description
8.2 kOhms ±5% 0.125W, 1/8W Chip Resistor 0805 (2012 Metric) Thick Film
EDA/CAD Models
CR10822J Models
Temperature Coefficient
±100ppm/°C
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 155°C
Package / Case
0805 (2012 Metric)
Size / Dimension
0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Tolerance
Height - Seated (Max)
0.024" (0.60mm)